Użytkowanie popsutego samochodu nigdy nie będzie prowadzić do niczego dobrego. Szczególnie jednak możemy sobie narobić dużych problemów, jeśli zignorujemy popsutą skrzynię biegów. Czy jednak zawsze będziemy wiedzieli, że coś złego dzieje się z tym mechanizmem? Część osób niezorientowanych w motoryzacji może po prostu ignorować odgłosy, które będą dochodziły z okolic przekładni. Najważniejsze będzie natychmiastowe działanie, jeżeli odnotujemy dziwne zachowanie samochodu lub niepokojące dźwięki.
Czy można samodzielnie naprawić skrzynię biegów?
Odruchowo z pewnością każdy polski kierowca niezależnie od tego, czy jest doświadczony, czy też wydaje mu się, że zna się na motoryzacji, będzie starał się sam rozwiązać problem ze swoim samochodem. Niestety wciąż w Polsce mamy nawyki poprzednich pokoleń kierowców, kiedy dostęp do mechaników był ograniczony i trzeba było starać się robić wszystko we własnym zakresie. Zauważmy jednak, że w przypadku skrzyni biegów samodzielna naprawa w zasadzie nie jest możliwa. No chyba, że jesteśmy mechanikami i znamy się na takich naprawach. Kluczowe w sytuacji wystąpienia problemu będzie jak najszybsze działanie. Musimy reagować szybko, aby usterka się nie powiększyła i nie doprowadziła do bardzo poważnej awarii. Chodzi przecież o uniknięcie dodatkowych kosztów, które będą związane z naprawą i zakupem części.
Jakie objawy może dawać uszkodzona skrzynia biegów?
Znana jest każdemu kierowcy opinia, że do każdego samochodu trzeba się trochę przyzwyczaić. Jeżeli mieliśmy kilka aut lub jeździmy więcej niż jednym samochodem, to na pewno wyczuwamy różnicę w prowadzeniu. Będzie to dotyczyć także zmiany biegów, a w niektórych mogą one wchodzić w sposób specyficzny. Każdy Kierowca po jakimś czasie umie wyczuć działanie przekładni w swoim pojeździe. Dlatego też najczęściej potrafimy zauważyć jakieś zmiany, które występują w pracy skrzyni biegów. Jeśli chodzi o przekładnię manualną, to zaniepokoić powinno nas:
- zgrzytanie w trakcie zmiany biegów
- puknięcia podczas zmiany biegów
- biegi mogą wypadać
Poza tym niepokojącym objawem, który powinien nas od razu zaalarmować może być głośniejsza niż zwykle praca skrzyni biegów albo wycie, które będzie dochodzić z okolicy przekładni. Z kolei w przypadku automatycznej skrzyni biegów mogą się pojawiać szarpnięcia przy zmianie biegów. Charakterystyczne jest to, że ich częstotliwość będzie narastać. Pojawić się także może wyciek oleju z przekładni albo wpadanie jej w tryb awaryjny. Usterkę zwiastuje także opóźniona reakcja na gaz.
Natychmiastowa wizyta w serwisie
Przede wszystkim więc specjalista powinien ocenić, czy rzeczywiście doszło do awarii. Zawsze wtedy konieczna jest jazda próbna i kontrola poziomu oleju skrzyni biegów. Stosuje się także diagnostykę komputerową szczególnie w przypadku automatycznych przekładni. Parametry muszą być sprawdzone i przeanalizowane. Potrzebne może być rozebranie skrzyni biegów. Ocenia się wówczas organoleptycznie wszystkie podzespoły, awarie, a także zakres ewentualnej naprawy. Warto wspomnieć, że naprawa manualnej skrzyni biegów będzie prostsza i tańsza w porównaniu do automatycznej. To ostatnia to po prostu mechanizm bardziej skomplikowany.
Autor: Radosław Ostrowski
Zobacz też:
Ja w moim nissanie to non stop mam z tym problem…
Na szczęście nigdy mi się to nie przytrafiło 😀