Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe i zwykle należy je wykonywać raz do roku. Sprawdź, kiedy można robić to rzadziej oraz co grozi za nieważny przegląd! Czy inflacja wpłynęła na jego cenę?
Przegląd pojazdu często jest dla właścicieli przykrym obowiązkiem. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje, które mogą ułatwić Ci coroczną wizytę na stacji kontroli pojazdów i uniknąć wielu sytuacji wynikających z niewiedzy. Czy wiedziałeś, że badanie techniczne i przegląd techniczny to dwa różne pojęcia?
Badanie techniczne a przegląd techniczny – jaka jest różnica?
Często pojęcia te stosowane są zamiennie. Jest to jednak zła praktyka, ponieważ nie definiują tego samego. Oba te sformułowania dotyczą przeglądu samochodu, ale są między nimi różnice.
Badanie techniczne, które większość z nas ma wówczas na myśli, to badanie obowiązkowe. Wydawane jest najczęściej na rok i wykonuje się je na specjalistycznych stacjach diagnostycznych.
Przegląd techniczny to z kolei forma nieobowiązkowa. Najczęściej zalecana przez producenta np. do zachowania gwarancji pojazdu. Służy do określenia stanu technicznego auta.
Porównanie badania technicznego i przeglądu technicznego:
Czy wiesz, że stacje kontroli pojazdów dzielą się na podstawowe i okręgowe?
Podstawowe stacje kontroli pojazdów to punkty, które przeprowadzają badania pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 ton.
Okręgowe stacje kontroli to takie, które wykonują badania wszystkich pojazdów. Zatem zanim wybierzesz się na badanie techniczne sprawdź, czy wybrany przez Ciebie punkt będzie w stanie je wykonać!
Wyjątkowo pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 ton muszą przejść przegląd na okręgowej stacji kontroli, jeśli:
- są po wypadku,
- dokonano w nich zmian konstrukcyjnych,
- przewożą materiały niebezpieczne,
- zarejestrowano je po raz pierwszy za granicą.
Jak sprawdzić czy wybrana przez Ciebie stacja kontroli pojazdów dokona badania technicznego Twojego pojazdu?
Jeśli auto zostało zarejestrowane w innym mieście niż aktualnie przebywasz, badanie techniczne możesz wykonać na każdej stacji kontroli pojazdów, która jest do tego uprawniona. Każdy punkt natomiast oznaczony jest innym symbolem i posiada inne znaczenie:
- AA – motocykle i motorowery,
- B – auta osobowe,
- C – ciężarówki,
- CC – pojazdy samochodowe o masie całkowitej powyżej 3,5 ton,
- D – autobusy o masie całkowitej powyżej 3,5 ton,
- T – ciągniki rolnicze,
- E – przyczepy, które można łączyć z pojazdami silnikowymi.
Koszty przeglądu pojazdów w 2023 roku
Pomimo inflacji cena za przegląd pojazdów jest od paru lat taka sama. Na każdej stacji diagnostycznej stawki są równej wysokości, ponieważ regulują to przepisy. Za przegląd trzeba zapłacić nawet w sytuacji, gdy pojazd nie przejdzie badania technicznego.
Dodatkowo poniższe kwoty uwzględniają już opłatę w wysokości 1 zł dla Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców:
Jak często należy wykonać badanie techniczne pojazdu?
W większości sytuacji badanie techniczne wykonuje się raz do roku. Zdarzają się oczywiście sytuacje indywidualne, kiedy pojazd zostaje skierowany przez uprawnione do tego organy na dodatkowe badanie techniczne.
W przypadku nowych pojazdów badanie techniczne przez pierwsze kilka lat wykonywane jest rzadziej:
- pojazdy osobowe, ciężarowe do 3,5 ton, motocykle oraz przyczepy do 3,5 ton – pierwsze badanie wykonuje się przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji pojazdu, kolejne przed upływem następnych 2 lat, a później jest ono wymagane już co roku;
- ciągniki, przyczepy rolnicze oraz motorowery – pierwsze badanie należy wykonać przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, a wszystkie kolejne przed upływem 2 lat od ostatniego przeglądu;
- samochody zabytkowe i przyczepy lekkie – badanie techniczne wykonuje się tylko raz. Wyjątkiem jest wykorzystywanie pojazdu do transportu zarobkowego lub innych indywidualnych kwestii.
A w przypadku poniższych pojazdów badanie techniczne musi być wykonywane bez wyjątków co roku:
- taksówki,
- pojazdy zbudowane samodzielnie,
- pojazdy uprzywilejowane,
- pojazdy nauki jazdy i wykorzystywane do egzaminów na prawo jazdy,
- pojazdy służące do transportu materiałów niebezpiecznych.
Autobusy pierwszy przegląd muszą przejść przed upływem roku od daty pierwszej rejestracji, a kolejne już co 6 miesięcy.
Niektóre motorowery posiadają adnotację w dowodzie rejestracyjnym, która mówi o tym, że nie podlegają badaniom technicznym. Według aktualnie wprowadzonych przepisów takie pojazdy również muszą przechodzić regularne przeglądy.
Co jest sprawdzane podczas badania technicznego?
Stacje diagnostyczne sprawdzają poniższe podzespoły:
- zawieszenie,
- układ kierowniczy,
- hamulce,
- ogumienie,
- oświetlenie,
- nadwozie,
- pasy bezpieczeństwa,
- układ wydechowy,
- emisję zanieczyszczeń,
- wyposażenie obowiązkowe, takie jak trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.
W przypadku stwierdzenia w pojeździe usterek diagnosta może nie zaliczyć badania technicznego. Jeśli zweryfikowano drobne wady, pojazd przechodzi badanie. Jeśli natomiast usterki są znaczące, właściciel pojazdu musi usunąć je w przeciągu 14 dni i ponownie zgłosić się na badanie. W przypadku usterek zagrażających bezpieczeństwu diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny i auto nie może być użytkowane.
W sytuacji gdy osoba wykonująca badanie techniczne wykryje nieprawidłowości, informacja ta przekazywana jest do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dostęp do takie bazy mają stacje diagnostyczne oraz organy uprawnione do kontroli drogowej.
Brak przeglądu
Jeśli pominąłeś wykonanie badania technicznego, należy zrobić to jak najszybciej. Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję lub inne organy do kontroli, w najlepszym przypadku otrzymasz mandat w wysokości do 500 zł. W najgorszym przypadku funkcjonariusz zatrzyma dowód rejestracyjny, a jeśli uzna, że auto stwarza zagrożenie, będziesz musiał odholować je na własny koszt. Aby odzyskać dowód rejestracyjny, należy wykonać badanie techniczne w ciągu 7 dni.
Jeśli nie mając ważnego przeglądu, weźmiesz udział w wypadku, może to być powód, dla którego towarzystwo ubezpieczeniowe nie uzna lub zmniejszy odszkodowanie z OC lub AC. W przypadku OC będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów likwidacji szkody.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia OC i zasad korzystania z ochrony w jego ramach, zajrzyj na stronę https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/.
Przegląd jak przegląd, ważne by przeszedł 🙂