Czy hybryda to najlepsze rozwiązanie?

Bez samochodu trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Auta wykorzystywane są przez nas, aby dojechać do pracy lub do realizacji codziennych obowiązków zawodowych. W niektórych rodzinach jest nawet kilka aut, a więc nie jest przesadą stwierdzenie, że skazani jesteśmy na motoryzację. W końcu na transporcie opiera się cały handel, a szerzej mówiąc globalna gospodarka. To więc, w jaki sposób napędzane będą nasze samochody, ma kluczowe znaczenie. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o pojazdach hybrydowych, choć wiele osób niekoniecznie od razu podchodzi optymistycznie do takich rozwiązań. Może chodzić o przyzwyczajenia. Duża ilość kierowców obawia się także większych kosztów eksploatacyjnych.

Hybrydy nie są już tylko modną nowością?

W momencie, gdy na rynku pojawiły się samochody hybrydowe, to były one przez wiele osób uważane za dziwactwo albo po prostu fanaberię osób, które interesują się motoryzacją. Tymczasem po kilku latach odważniej auta takie pojawiają się na polskich drogach. Na pewno przyczyną tego są spadające ceny takich modeli. Poza tym chodzi też przecież docelowo o oszczędności na paliwie. A tych, jeżeli chodzi o jazdę takim samochodem, na pewno trochę będzie. Przede wszystkim kierowcy cenią sobie:

  • cichą pracę
  • kulturę jazdy
  • niskie spalanie

Już same te cechy wystarczą, aby na poważnie zastanowić się nad tym, czy aby nie będzie najrozsądniej kupić właśnie taki samochód. Poza tym wiele osób jest także pod wrażeniem tego, jak wyposażone są samochody hybrydowe. Można w nich najczęściej znaleźć wiele gadżetów takich jak specjalne wyświetlacze, dzięki którym możemy widzieć zużycie energii z baterii no i oczywiście jej odzyskiwanie. W końcu na tym odzyskiwaniu bazuje cały mechanizm i konstrukcja samochodu hybrydowego.

Napędzanie auta z dwóch źródeł

Osoby, które rozważają zakup samochodu hybrydowego, przede wszystkim powinny zwrócić uwagę na istotę działania takiego auta. Mamy więc w praktyce połączenie dwóch napędów. Podstawowym jest silnik benzynowy, ale można też trafić na diesle. Ma zapewnić zapas mocy w czasie jazdy i jest takim swoistym zapleczem dla silnika elektrycznego, czyli drugiej jednostki napędowej. Potocznie używa się tu słowa silnik, ale w praktyce jest to generator energii, który odpowiada za zasilanie instalacji elektrycznej samochodu. On dostarcza energii potrzebnej do jazdy. Cała idea funkcjonowania samochodu hybrydowego polega na tym, aby silnik spalinowy tylko uzupełniał jednostkę elektryczną.

Auta hybrydowe idealne do miasta?

Hybrydy z zasady zostały powołane do życia z myślą o warunkach miejskich. Silnik benzynowy w takich warunkach nie może osiągnąć optymalnego obciążenia. Natomiast silnik elektryczny będzie w mieście sprawować się idealnie. Ma bardzo duże walory, jeżeli musimy gwałtownie przyspieszyć. Elektryczny napęd to także idealne rozwiązanie, gdy stoimy w korkach. Nie musimy się więc już martwić, że silnik spalinowy wykorzystuje dużo paliwa. Sam zakup hybrydy może być wciąż trochę większym wydatkiem. W przypadku napraw także trzeba się będzie liczyć z pewnymi kosztami. Docelowo jednak bieżąca eksploatacja to będzie czysty zysk.

 

We współpracy z Używany Mercedes

0 komentarzy

Dodaj komentarz