Szybka naprawa auta – jak radzić sobie z najczęstszymi awariami?

Szybka naprawa samochodu to konieczność, by móc jeździć komfortowo i przede wszystkim – bezpiecznie.. Jakie są zatem najczęstsze błędy, które możesz popełnić podczas podróży i jak łatwo je naprawić? 

Najczęstsze awarie

Awaria baterii to jeden z najczęstszych błędów, jakie możemy popełnić. Przyczyną może być przerwa w dostawie prądu, zła bateria lub niska temperatura. W takiej sytuacji pomocna może być pomoc drogowa lub podłączenie kabla rozruchowego do innego samochodu.

Uszkodzenie opony może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Jeśli opona pęknie lub zostanie przebita, natychmiast zatrzymaj się i wymień przebitą oponę na zapasową. Przed wyjazdem upewnij się, że koło zapasowe jest w dobrym stanie i odpowiednio napompowane. 

Awaria układu hamulcowego to bardzo poważna sytuacja, która wymaga natychmiastowego zatrzymania pojazdu. Jeśli pedał hamulca jest miękki i trudno go wcisnąć, może dojść do wycieku płynu hamulcowego. W takich przypadkach należy natychmiast zatrzymać się i wezwać pomoc drogową.

Jeśli alternator ulegnie awarii, przestanie ładować akumulator, a samochód może utknąć. W takiej sytuacji warto wyłączyć wszystkie niepotrzebne urządzenia elektryczne i udać się do warsztatu samochodowego. 

Co jeszcze może ulec awarii?

Awaria chłodnicy może przegrzać silnik i spowodować poważne uszkodzenia. Jeśli silnik się przegrzeje, natychmiast zatrzymaj się i poczekaj, ostygnie. Nie dolewaj płynu chłodzącego, gdy silnik jest gorący, ponieważ chłodnica może eksplodować.

Wadliwy zapłon może uniemożliwić uruchomienie samochodu. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy akumulator jest naładowany i czy kluczyk jest prawidłowo przekręcony. Jeśli to nie pomoże, skontaktuj się z mechanikiem.

W przypadku awarii świateł samochód staje się niewidoczny na drodze, zwiększając ryzyko wypadku. W takim przypadku warto wymienić lampę lub sprawdzić instalację elektryczną. Warto też mieć przy sobie zapasową żarówkę, aby móc wymienić

W przypadku awarii układu wydechowego do pojazdu mogą przedostać się toksyczne opary. W takiej sytuacji warto od razu się zatrzymać i wyłączyć silnik. Unikaj jazdy z uszkodzonym układem wydechowym i jak najszybciej zawieź go do warsztatu.

Co z silnikiem?

Uszkodzenie silnika może wystąpić z wielu powodów, w tym: wyciek oleju, zużyte części lub przegrzany silnik. W takiej sytuacji warto od razu się zatrzymać i wyłączyć silnik. Unikaj jazdy z uszkodzonym silnikiem i jak najszybciej skontaktuj się z mechanikiem.

Uszkodzone sprzęgło może zakłócać zmianę biegów lub powodować utratę mocy. W takiej sytuacji warto od razu zjechać do krawężnika i sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów. Jeśli poziom jest niski, dolej więcej oleju lub skonsultuj się z mechanikiem. 

Podsumowanie 

Szybka naprawa samochodu to ważna umiejętność każdego kierowcy. Warto zawsze mieć przy sobie podstawowe narzędzia, takie jak klucz, młotek i koło zapasowe, aby można było szybko usunąć wszelkie usterki. Najważniejszą rzeczą jest zachowanie spokoju i podjęcie odpowiednich działań w zależności od rodzaju zakłócenia. W przypadku poważnej awarii wezwij pomoc drogową lub udaj się do warsztatu. 

 

Autor: Radosław Ostrowski

 

Zobacz też:

Czy żel psuje włosy?

Jak dbać o dobrą kondycję finansową, gdy ma się długi?

0 komentarzy

  • Mi ciągle tłumik padał,ale to się często nie da tak na szybko

Dodaj komentarz