Części oryginalne czy zamienniki?

Prędzej czy później będziemy musieli przeanalizować ofertę sklepów motoryzacyjnych jeżeli posiadamy samochód. Nie ma znaczenia czy kupujemy auto w autoryzowanym serwisie czy też w komisie. Po jakimś czasie nawet w najlepszym samochodzie pewne części będą wyeksploatowane. Nie tyle jednak ważne jest to czy będziemy musieli kupować takie produkty motoryzacyjne, ponieważ przed tym nie uciekniemy, ale to czy zdecydować się na części oryginalne czy też zamienniki. A może będziemy wykorzystywać obydwa rodzaje produktów, ale w innych sytuacjach?

Spór o części motoryzacyjne

Tak, jak dużo jest różnych marek motoryzacyjnych, tak samo dużo będzie ich miłośników i zwolenników. Są osoby, które preferują pojazdy japońskie, a inni są wierni samochodom niemieckim. Spór także toczy się o to, czy lepiej wykorzystywać części zamienne, czy też lepsze będą markowe zamienniki. Okazuje się też, że nie tylko sami użytkownicy samochodów będą mieli tu różne zdania. Środowisko ekspertów także jest podzielone. Przede wszystkim jednak należy dokonać pewnego konkretnego rozróżnienia akcesoriów motoryzacyjnych. Możemy się natknąć na różne symbole, które mogą się dla nas wydać zagadkowe.

Oznaczenia części motoryzacyjnych

Jeżeli na przykład chodzi o części samochodowe oryginalne, to będą one mieć oznaczenie OE. Napotkamy także symbol OEM – to także części oryginalne, ale nie będą one sygnowane logiem producenta. Na takich produktach znajdziemy jedynie logo producenta tej konkretnej części. Warto też zapamiętać oznaczenie OEQ. Są to części, które prezentują jakość porównywalną z produktami oryginalnymi. Nie wykorzystuje się ich w pierwszym montażu, ale ich jakość także jest potwierdzona certyfikatami i testami. Natomiast oznaczenie AM to najróżniejsze zamienniki pochodzące od mniej znanych marek.

Kiedy powinniśmy kupować części oryginalne?

W przypadku części oryginalnych na pewno powinniśmy je wybierać jak najczęściej, jeżeli naturalnie pozwalają nam na to fundusze no i gdy są one dostępne. Niektóre części będzie można kupić na przykład tylko w autoryzowanych serwisach. Tak więc produkty oryginalne kupujmy w autach nowych albo kilkuletnich. Zachowujemy po prostu faktyczną wartość samochodu. Poza tym, jeżeli na przykład popsuje się jakaś część, a reszta elementów jest oryginalna, to zawsze też warto kupić produkt tego samego producenta. Elementy na pewno wtedy będą do siebie pasować.

W jakich sytuacjach możemy się zdecydować na zamienniki?

Nie jest też powiedziane, że nigdy nie będzie rekomendowane kupowanie zamienników. Na części zamienne na pewno lepiej się zdecydować, jeżeli jeździmy jakimś starszym modelem ze sporym przebiegiem. Wtedy przecież tak naprawdę wartość samochodu nie ucierpi. W kieszeni natomiast zostanie nam więcej pieniędzy. Oczywiście, jeśli chodzi o modele kolekcjonerskie, to wtedy także warto decydować się na części oryginalne. Poza tym dużo zależy od tego, jaką decyzję zakupową zarekomenduje nam doświadczony mechanik. Jeżeli zna dobrze nasz samochód i często go naprawiał i wie, jakie w konkretnym modelu można wykorzystywać części zamienne, to wtedy też można się zdecydować na tańszy produkt.

 

Autor: Radosław Ostrowski

2 komentarze

Dodaj komentarz